قالب وردپرس درنا توس
خانه / social media marketing / امنیت موبوگرام ، فرق موبوگرام با تلگرام چیست؟

امنیت موبوگرام ، فرق موبوگرام با تلگرام چیست؟

موبوگرام به دلیل قابلیت‌های مضاعفی که در اختیار کاربران قرار می‌دهد، محبوبیت بسیار زیادی در بین ایرانی‌ها پیدا کرده است. اما آیا امنیت موبوگرام قابل تایید است؟ فرق موبوگرام با تلگرام دقیقا چیست؟ در این مقاله قصد داریم تا در مورد امنیت موبوگرام و تفاوت اصلی آن با تلگرام صحبت کنیم.

مقدمه‌ای در رابطه با امنیت موبوگرام و تفاوت آن با تلگرام

تلگرام در حال حاضر محبوب‌ترین و پیشرفته‌ترین اپلیکیشن پیام رسان موجود به شمار می‌رود که ما ایرانی‌ها هم به شدت علاقمند به استفاده از آن هستیم. یکی از ویژگی‌های اصلی که تلگرام را نسبت به سایر مسنجرهای مشابه برتر کرده است، مربوط به امنیت آن می‌شود. اگر به خاطر داشته باشید پیش از این در مقاله “آموزش روش های افزایش امنیت تلگرام ؛ تلگرام چقدر امن است؟“ به صورت مختصر به دلیل امن بودن تلگرام و روش های افزایش امنیت کاربران این مسنجر اشاره کردیم، اما آیا سایر اپلیکیشن‌های پیام رسان نظیر موبوگرام که با تکیه بر سرورهای تلگرام ساخته می‌شوند هم به همین اندازه امنیت بالایی دارند؟

موبوگرام یکی از برنامه های پیام رسانی فارسی است که علاوه بر قابلیت‌های تلگرام، برخی ویژگی‌ها و قابلیت‌های مکمل دیگر را هم ارائه می‌کند که برای کاربران ایرانی بسیار دلنشین و جذاب محسوب می‌شوند. اما مسئله‌ای که در این بین وجود دارد مربوط به امنیت موبوگرام می‌شود! آیا موبوگرام هم به اندازه تلگرام امن است؟ آیا می‌توانید به این اپلیکیشن یا سایر برنامه‌های مشابه اعتماد کنیم؟ چه تفاوتی مابین موبوگرام و تلگرام اصلی وجود دارد؟

در این مقاله ما قصد داریم تا در مورد این موضوعات صحبت کنیم و ضمن اشاره به فرق موبوگرام با تلگرام، کمی در رابطه با امنیت موبوگرام کند و کاو داشته باشیم.

فرق موبوگرام با تلگرام چیست؟ چرا کاربران به موبوگرام علاقمند هستند؟

پیش از هر چیز بیایید فرق مابین تلگرام و موبوگرام را بررسی کنیم. از دید عامیانه به قضیه نگاه می‌کنیم. افراد عادی و اغلب کاربران تفاوت مابین تلگرام و موبوگرام را مربوط به ظاهر و قابلیت‌های آن و پشتیبانی مستقیم از زبان فارسی می‌دانند. خب این مسئله کاملا صحیح است. موبوگرام قابلیت‌ها و ویژگی‌های تکمیلی و مضاعفی را ارائه می‌کند که تلگرام در حالت پیش فرض آن‌ها را به همراه ندارد.

برای مثال شما با استفاده از موبوگرام می‌توانید وارد حالتی تحت عنوان روح (Ghost Mode) شوید که به موجب آن علیرغم اینکه آنلاین هستید، سایر کاربران قادر به مشاهده آنلاین بودن شما نخواهند بود. موارد دیگری همچون مخفی کردن وضعیت در حال تایپ، امکان فوروارد پیشرفته (فوروارد با ویرایش)، فوروارد بدون نقل قول، انتخاب پیام های برگزیده، تغییر صدا و غیره هم از دیگر ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی هستند که موبوگرام در اختیارمان قرار می‌دهد.

بنابراین موبوگرام از نظر عملکرد نسخه‌ای از تلگرام است که قابلیت‌های پیشرفته‌تر و بیشتری دارد که حداقل طراحی آن‌ها به گونه‌ای صورت گرفته که برای کاربران ایرانی بسیار جذاب هستند. با توجه به این موضوع هیچ جای تعجبی وجود ندارد که کاربران به موبوگرام علاقمند شوند. پس از نظر ظاهری و قابلیت‌ها فرق مابین موبوگرام و تلگرام را شناختیم، اما آیا تفاوت های ظاهری و عملکردی موبوگرام و تلگرام نمی‌تواند نشان دهنده این باشد که موبوگرام یک مسنجر مجزا و مستقل نسبت به تلگرام است؟ آیا ایجاد قابلیت‌های بیشتر روی تلگرام عجیب و شک برانگیز نیست؟

نتیجه تصویری برای امنیت موبوگرام (Mobogram)؛ فرق موبوگرام با تلگرام چیست؟

اد کردن بدون اجازه دیگران در گروه و کانال تلگرام

چرا قابلیت های بیشتر موبوگرام نسبت به تلگرام موضوع عجیب و شک برانگیزی نیست؟

تلگرام یک اپلیکیشن اوپن سورس (Open Source) یا منبع باز است، بدین معنا که توسعه دهندگان می‌توانند شخصی‌ سازی های مورد نظرشان را بر روی آن اعمال کنند. یعنی دقیقا مانند آنچه که در سیستم عامل اندروید می‌بینید. اندروید هم یک سیستم عامل منبع باز است و این موضوع تا به امروز سبب شده که اندروید به پیشرفت‌های عظیمی حداقل در زمینه شخصی سازی دست یابد و از نظر قابلیت‌های شخصی سازی به بهترین سیستم عامل موبایلی دنیا تبدیل شود.

همانطور که در اندروید، شرکت‌های تولید کننده اسمارتفون‌ها می‌توانند رابط کاربری (User Interface) اختصاصی خود را طراحی و بر روی آن نصب کنند و به این صورت ویژگی‌های بصری و عملکردی جدیدی را به دستگاه‌هایشان بیفزایند، تلگرام هم این امکان را فراهم کرده تا توسعه دهندگان قادر به اعمال شخصی سازی های خاص خود بر روی این مسنجر باشند.

پس هیچ جای تعجبی ندارد که اپلیکیشنی نظیر موبوگرام بتواند با شناسایی نیازها و تمایلات کاربران ایرانی، نسخه اصلی تلگرام را از نظر بصری و قابلیت‌ها ویرایش و بهینه‌سازی کند. پس تفاوت های عملکردی و ظاهری تلگرام و موبوگرام کاملا طبیعی و توجیه‌پذیر هستند و به هیچ وجه نمی‌توانند دلیلی مبنی بر مخرب بودن یا غیر قابل اعتماد بودن موبوگرام باشند.

نتیجه تصویری برای تلکرام

بهترین اپلیکیشن‌های جایگزین برای تلگرام را بشناسید

آیا امنیت موبوگرام به اندازه تلگرام است؟ آیا موبوگرام می‌تواند در اطلاعات کاربران جاسوسی کند؟

برای درک این مسئله و بررسی امنیت موبوگرام باید از دید عمومی خارج و کمی تخصصی‌تر به موضوع نگاه کنیم. با این وجود ما سعی می‌کنیم تا از ارائه توضیحات سنگین و پیچیده خودداری کنیم. همانطور که می‌دانید، تلگرام برای رد و بدل اطلاعات کاربران از سیستم رمزگذاری بسیار دقیق و پیچیده‌ای استفاده می‌کند که امکان نفوذ به آن تقریبا غیرممکن است (حداقل تا به امروز کسی نتوانسته به آن نفوذ کند). بنابراین تا زمانی که اپلیکیشن هایی نظیر موبوگرام از سرورها و عوامل رد و بدل اطلاعات اصلی خود تلگرام استفاده کنند، شکی وجود ندارد که امنیت لازم را ارائه خواهند کرد.

خوشبختانه موبوگرام مانند نسخه اصلی برنامه تلگرام از API های رسمی این مسنجر استفاده می‌کند. پس موبوگرام مستقیما به سرورهای اصلی تلگرام متصل است و از این نظر هیچ تفاوتی مابین موبوگرام و تلگرام وجود ندارد. این موضوع به آن معناست که هیچ تفاوتی مابین سیستم رمزگذاری (Encryption) پیام های تلگرام و موبوگرام وجود ندارد. اگر دقت کرده باشید، حتی زمانی که شما موبوگرام را در کنار تلگرام فعال می‌کنید، از سوی سرورهای اصلی تلگرام نوتیفیکیشن دریافت خواهید کرد. این موضوع می‌توانند نشان دهنده امنیت موبوگرام و قابل تایید بودن آن از سوی تلگرام یا حداقل ارتباط امن مابین این دو برنامه باشد.

بنابراین حداقل با توجه به شواهد موجود، جای شکی در امنیت موبوگرام وجود ندارد. از آنجایی که این اپلیکیشن از API یا رابط برنامه‌نویسی و سرورهای اصلی تلگرام استفاده کرده است، جای نگرانی برای شما وجود ندارد. اما اگر با وجود تمام این تفسیر همچنان به امنیت موبوگرام یا اپلیکیشن‌های مشابه شک دارید، توصیه می‌کنیم که از همان تلگرام اصلی استفاده کنید چرا که شک و تردید شما منجر ایجاد باور در ذهن ناخودآگاهتان می‌شود و احتمالا این قضیه برایتان دردسرساز خواهد شد. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که به شدت به مسئله امنیت اطلاعات خود اهمیت می‌دهند، بهتر است هیچ اپلیکیشن دیگری را جایگزین تلگرام نکنید. اما اگر یک فرد معمولی هستید باید بدانید که با استناد به شواهد موجود هیچ تفاوتی مابین امنیت موبوگرام تلگرام وجود ندارد.

 

 

کلمات کلیدی:

منابع:موبایل کمک،دیجیاتو،بلاک،نت نظر

درباره ی تبلیغات انبوه تلگرام نرم افزار تبلیغات در گروه های تلگرام

تبلیغات در تلگرام نرم افزار تبلیغات در گروه های تلگرام تبلیغات در گروه های تبلیغات انبوه

مطلب پیشنهادی

هک گسترده تلگرام در روزهای اخیر

بیانیه رسمی تلگرام درمورد هک این شبکه پیام رسان شاید در خبرها خوانده باشید که  میلیون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *