قالب وردپرس درنا توس
خانه / social media marketing / بسته شدن سایفون !

بسته شدن سایفون !

وزیر ارتباطات: انتقاد نکنید که چرا سایفون بسته شد!

 محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم ایرانسل به مناسبت هفته ارتباطات از تلاش برای مسدودکردن فیلترشکن‌هایی مانند سایفون خبر داد.

آذری جهرمی که پیش از این چندین بار مخالفت خود را با محدود کردن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام اعلام کرده بود امروز اما از مقابله با فیلترشکن‌ها گفت. به گفته جهرمی با این‌که دولت با مسدودسازی دسترسی به شبکه‌های اجتماعی موافق نیست اما حالا که مقامات قضایی و تصمیم‌گیرنده‌هایی دیگر دستور فیلترینگ تلگرام را صادر کرده‌اند کاربران ایرانی به سمت فیلترشکن‌ها هجوم آورده‌اند.

وزیر ارتباطات: علت بسته شدن سایفون روشن است

وزیر ارتباطات استفاده و فراگیری فیلترشکن‌ها را تهدید بزرگتری نسبت به حضور یک پیام‌رسان دانست و گفت: انتقاد می‌کنند چرا سایفون بسته شد، در حالی که این موضوع آشکار است. پروژه سایفون مورد حمایت مالی مستقیم وزارت خارجه آمریکاست و تمام منابع مالی‌اش آنجا تامین می‌شود.

جهرمی اعتقاد دارد اکثر این فیلترشکن‌ها بدافزار بوده و با این‌که در ظاهر به خوبی عمل می‌کنند می‌توانند اطلاعات کاربران را سرقت کرده و حتی باج‌افزار باشند. وزیر ارتباطات می‌گوید با این‌که پیش از این با دسترسی به برخی پیام‌رسان‌ها (تلگرام) کشور دچار یک تهدید امنیتی اولیه بود اما حالا وارد تهدید امنیتی کامل شده‌ایم. او درمورد مسدود کردن فیلترشکن‌ها و اختلال در کار آن‌ها می‌گوید:

انتقاد نکنید که چرا سایفون بسته شد! پروژه سایفون مورد حمایت مالی مستقیم آمریکاست.

یکی از مدیران فیلترشکن‌های اخیراً از ایران برای رونق دادن به سرویس آن‌ها تشکر کرده است.

به این ترتیب جهرمی دلیل تلاش برای مسدود کردن فیلترشکن‌ها را ماهیت بدافزاری و امنیت پایین آن‌ها می‌داند. البته نمی‌توان تمامی سرویس‌های مشابه را مخرب یا باج‌افزار خطاب کرد چرا که در برخی کشورهای دنیا از سرویس‌هایی مانند Tor برای افزایش امنیت ارتباطات استفاده می‌کنند. با این‌حال شکی نیست که برخی از فضای موجود سواستفاده کرده و نه‌تنها فیلترشکن‌های مخرب بلکه نسخه‌های جعلی از تلگرام موسوم به “بدون فیلتر” را در کشور منتشر کرده‌اند.

جهرمی می‌گوید تصمیم مسدودسازی تلگرام متأسفانه با علم به ایجاد شرایطی مشابه شرایط کنونی گرفته شده است. وزیر ارتباطات همچنین گفت:

ایجاد محدودیت در فضای مجزای قطعاً در فضای کسب و کار و همچنین فرهنگ تأثیرگذار است و بهتر است تکلیف موضوع رسانه‌های نوین در کشور مشخص شود.

اذریجهرمی با بیان اینکه ما نباید به خاطر وابستگی از یک پیام‌ رسان به پیام‌ رسان دیگری برویم، افزود: باید اعتماد درونی را افزایش دهیم زیرا مردم بر اساس رفتارهای ما تاثیر می‌گیرند. دولت از همان ابتدا با مماشات کار می‌کرد، نه غرب زده و نه چشمش را بر اتفاقات منفی این فضا بسته بود اما اتفاقات مثبت هم در این فضا وجود دارد. مسئولان با اطلاع کامل از نتیجه، تصمیمی که گرفته شد را پیش برده‌اند اما این موضوع نباید باعث ناامیدی شود. زیرا نه توسعه توقف‌پذیر است و نه این مسیر برگشت‌پذیر.

وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌هایی از جمله اورکات، فیس بوک و وی چت مانند تلگرام گفت: تا زمانی که تبیین سیاست نکنیم، در برخورد با رسانه‌های نوین دچار مشکل می‌شویم. مسئولان هر روز یک اظهارنظر می‌کنند و مردم نمی‌دانند تکلیف‌شان چیست اما باید یک استراتژی واحد در رسانه دیده شود.

وی با بیان اینکه دولت و نظام، توسعه فناوری اطلاعات را مصوب کرده و نسبت به آن مصمم هستند، اظهار کرد: خرده فرهنگ‌ها و خرده مشاغل با ظهور تکنولوژی رشد می‌کند. در حالی که دولت‌ها برای ایجاد کسب و کاری که ارزش ۵۰۰۰ میلیارد تومانی داشته باشد و یونیکورن محسوب ‌شوند، تلاش زیادی می‌کنند؛ ما می‌بینیم که چند جوان در شرکت اسنپ به این واقعیت می‌رسند. اتفاقی که در دنیا رخ می‌دهد این است که گروه‌های کوچک، کارهای بزرگ می‌کنند. البته ما به مخالفت همیشگی عادت داریم. اما این مخالفت‌ها خودتحریمی و محروم کردن خود از آثار این تحولات است.

منابع : ایسنا فارنت

 

 

درباره ی حانیه افراخته

مهندس افراخته فعال و مشاور در زمینه شبکه های اجتماعی

مطلب پیشنهادی

علت کندشدن تلگرام

امروز بسیاری از کاربران تلگرام که از طریق اینترنت خانگی از این پیام رسان استفاده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *